Pakė shqarime pėr INTERNET

C’farė ėshtė domain name?
Emėrtimi i domainit tregon adresėn tėnde nė internet. Ndryshe nga emri real, pėrcaktimi i emrit tė domainit (ose tė disa domaineve) nuk pėrbėn vėshtirėsi. Emėrtimi i domainit pėrbėhet nga dy pjesė: Emri i hostit dhe emri shtesė. Pėr shembull te FixWebb.com, 'FixWebb' ėshtė emri i hostit, dhe '.com' ėshtė emri shtesė. Pėrvec emrave .com, .net, dhe .org tė cilėt janė janė emėrtime tė pėrgjithshme, cdo shtet mund tė ketė emrin e vet shtesė pėrkatės qė rrjedh nga emri i vet shtetit. Pėr shembull .al pėr Shqipėrin, .co.nz pėr Zelanden e Re (New Zealand), ndėrsa co.uk pėr Mbretėrinė e Bashkuar (United Kingdom). Edhe SHBA-ja (United States) ka shtesėn e vet .us, por kjo e fundit nuk para pėrdoret shpesh.


C’farė ėshtė web hosting?
Web hosting ėshtė mėnyra mė e zakonshme e hostimit tė mė shumė se 99% tė web siteve. Kjo nėnkupton qė njė kompani hostimi ka njė ose mė shumė servera (kompjutera tė lidhur me mėnyrė tė vazhdueshme me internetin qė punojnė me njė softuer serveri si ai I Apache ose IIS) qė suporton punėn e njė numri tė madh web sitesh.Pėrvec rasteve kur njė web site ėshtė vecanėrisht i ngarkuar me punė ose i duhet shumė bandwidth (trafik), kjo ėshtė mėnyra mė pak e kushtueshme pėr tė zotėruar njė web site tė vėrtetė. Ti mund tė kesh adresėn tėnde tė IP-sė me hostim dhe tė mos dallohet nga pėrdoruesit.


C’farė ėshtė cPanel?
Hostimi i njė webi (faqe interneti) tė jep akses nė nje panel kontrolli, me anė tė tė cilit ju mund tė menaxhoni njė website (si pėr shembull krijimin e adresave tė ndryshme emaili, vėzhgimin e statistikave, etj.).


C’farė ėshtė njė FTP?
FTP ėshtė shkurtimi I 'File Transfer Protocol'. Ka tė bėjė me protokollin qė mundėson ngarkimin e skedareve (files) nė hostin tuaj.


C’farė janė subdomainet?
Subdomainet janė zgjatime tė domainit kryesor. Pėr shembull, tek faqja kryesore e FixWebb! mund tė hyet nėpėrmjet FixWebb.com, kurse tek FixWebb! Sports mund tė hyet nėpėrmjet sports.FixWebb.com. Nė kėtė rast, sports ėshtė njė subdomain.


C’farė ėshtė parkimi i domaineve?
Parkimi i domaineve mundėson, kundrejt njė pagese tė vogėl, tė rezervohet njė domain te vecantė pėr pėrdorim tė mėvonshėm dhe shfaqjen e njė faqeje tė njohur si "under construction" (nė ndėrtim). Ju mund tė regjistroni njė domain dhe tė mos e parkoni asgjėkundi por nė kėtė mėnyrė siti juaj do tė jetė i paaksesueshėm deri nė momentin qė do tė keni njė web host.


C’farė janė faqet error?
Disa herė ndodh qė tė hapesh njė faqe tė gabuar ose joekzistente (mund tė jetė fshirė ose mund tė mos jetė krijuar) dhe nė ekran tė kompjuterit shfaqet mesazhi “404 Error”. Kjo tregon se faqja qė keni kėrkuar nuk mund tė gjendet.


C’farė janė “Name Servers” (DNS)?
Kur ju shtypni www.FixWebb.com, si mundet kompjuteri tė gjejė kėtė faqe? Ai “pyet“ serverat DNS. Serverat DNS i tregojnė pėrdoruesve se ku mund tė kėrkojnė njė faqe interneti. (Ky veprim ėshtė nė tė vėrtetė shumė mė i komplikuar se kaq, por kjo pėrmbledh rreth 80 pėr qind tė funksioneve tė tyre).


C’farė janė PHP, ASP, Ruby, Perl, etj?
PHP, ASP.NET, Ruby, dhe Perl janė shembuj tė programimit tė gjuhėvė tė ndryshme. Programimi pėrdoret online pėr tė krijuar website dinamike dhe interactive. Paketa tė ndryshme softueri kėrkojnė gjuhė tė ndryshme, prandaj sigurohuni qė web hosti juaj realizon dhe suporton programimin e gjuhėve qė ju duhen.


C’farė ėshtė MySQL, MS SQL, etj?
MySQL, MS SQL, janė shembuj tė databaseve tė ndryshme. Kur punohet me tė dhėna qė duhen pėrpunuar, njė database e bėn mė tė lehtė aksesimin dhe pėrpunimin e tė dhėnave tė ndryshme. Pėr shembull, kėrkimi jonė i avancuar pėrdor njė database tė tipit MySQL .


C’farė ėshtė saktėsisht hapsira dhe c’farė bandwidth?
Hapsira e njė disku tregon kapacitetin qė ju keni nė dispozicjon pėr faqen tuaj . Cdo gėrmė e shkruar nė websitin tuaj ruhet diku nė serverin e web hostit tuaj. Cdo gėrmė ėshtė njė byte, ndėrsa njė megabyte pėrbėhet nga njė milion byte. Faqet HTML janė zakonissht shumė tė vogla, ndėrsa imazhet, skriptet si dhe databaset zėnė njė vend tė madh nė hapsirėn e diskut.


Kush ėshtė ndryshimi ndėrmjet Linux dhe Unix dhe Windows hosting?
Ashtu si Mac OS dhe Windows janė tė ndryshme (por qė kryejnė tė njėjtin funksion) edhe Linux/Unix dhe Windows kryejnė po ashtu tė njėjtin funksion por nė mėnyra tė ndryshme. Ekzistojnė disa aplikacione online qė funksionojnė vetėm me programet Linux/Unix dhe disa tė tjera qė funksionojnė vetėm Windows. Windows web hosting ėshtė paksa mė e kushtueshme se sa Linux/Unix web hosting.


Pėrsė do tė mė duhej njė IP e detikuar?
Pjesa mė e madhe e pėrdoruesve nuk do tė kishte nevojė pėr njė IP tė detikuar. Por pėr ata qė duan tė sigurojnė njė FTP anonime apo njė website me SSL, do tė nevojitej njė IP e vecantė.


A ėshtė e mundur tė mbaj tė njėjtin emėr domaini edhe nėse ndryshoj host?
Po.


Si mundem tė ngarkoj faqen e internetit?
Mėnyra mė e zakonshme pėr tė ngarkuar njė skedar online ėshtė duke perdorur FTP. FTP ėshtė njė protokoll ashtu sikurse edhe HTTP. HTTP pėrdoret pėr tė shkarkuar skedare (ajo qė pėrdor vetė webi), ndėrsa FTP mundėson si ngarkimin edhe shkarkimin e skedareve. Hosti qė ju pėrdorni do tju sigurojė informacionin e nevojshėm pėr tu lidhur me serverat e tyre duke pėrdorur FTP. Njė mėnyrė tjetėr pėr tė ngarkuar skedarė ėshtė me anė tė pėrdorimit tė CPanel qė mundėson ngarkimin e skedareve drejtpėrdrejt ma anė tė web browserit tuaj. Kjo praktikė ėshtė pėrgjithėsisht e ngadaltė dhe pėr kėtė arsye nuk rekomandohet.


Si mundem tė kontrolloj e-mailin tim me anė tė Webmail-it?
Shko tek: http://www.faqjajuaj.com/webmail/ Vendos perdoruesin dhe fjalėkalimin. Pėrdoruesi juaj ėshtė adresa e e-mailit qė doni tė kontrolloni. Pėr shembull info@faqjajuaj.com. This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it Mbasi ti keni plotesuar klikoni Ok dhe do tė shfaqen 3 aplikacione pėr tė lexuar email-in. Mund tė zgjidhni kė tė doni.


A mund tė ndryshoj fjalėkalimin e e-mailit tim?
Po, pėr tė ndryshur kėtė fjalėkalim, duhet te ndiqen hapat e mėposhtėm: Shko tek: http://www.faqjajuaj.com/webmail/ Vendos perdoruesin dhe fjalėkalimin. Pėrdoruesi juaj ėshtė adresa e e-mailit qė doni tė kontrolloni. Pėr shembull info@faqjajuaj.com. This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it Mbasi ti keni plotesuar klikoni Ok Aty do tė shtypni butonin e ndėrrimit tė fjalėkalimit (Change Password) qė gjendet nė fund tė faqes nė krahun e majtė tė ekranit. Vendosni fjalėkalimin e ri dhe shtypni OK. Fjalėkalimi i ri duhet tė jetė aktivizuar menjėherė pas regjistrimit tė tij nga ana juaj.


Si mund tė hyj te Cpanel?
Hyrja nė cPanel ėshtė e thjeshtė dhe tė mundėson njė kontroll total tė websitit tuaj. Pėr tė hyrė nė cPanel duhen ndjekur hapat e mėposhtėm: Shko tek: http://www.faqjajuaj.com/cpanel Kėtu do tju kėrkohet perdoruesi dhe fjalėkalimi, qė janė tė njėjta me perdoruesin dhe fjalėkalimin e llogarisė FTP. Nėse nuk e keni kėtė informacion duhet tė na dergoni njė email pėr ta patur. Sapo tė logohėni ju do tė keni akses tė plotė pėr tė modifikuar llogarinė tuaj tė e-mailit, websitin tuaj, tė kontrolloni statistikat etj..


Si mund ti shoh statistikat e websitit tim?
Statistikat e websitit tuaj ju lejojnė te shikoni se sa njerėz vizitojnė sitin tuaj nė njė moment tė caktuar kohe. Statistikat tė lejojnė tė shohėsh se sa dhe kush e viziton sitin tuaj, sa kohė qėndron nė tė, c’farė faqesh viziton si dhe shumė opsione tė tjera tė fuqishme. Ky mjet mund tė pėrdoret pėr tė pėrcaktuar trafikun e vizitorėve, si dhe nga e kanė filluar kėrkimin (nga Google search, nga linku i ndonjė website, etj). Mė poshtė janė hapat qė duhen ndjekur pėr tė parė statistikat e websitit tuaj: Hapni Internet Explorer dhe shko tek: http://www.faqjajuaj.com/cpanel Kėtu do tju kėrkohet perdoruesi dhe fjalėkalimi, qė janė tė njėjta me perdoruesin dhe fjalėkalimin e llogarisė FTP. Nėse nuk e keni kėtė informacion duhet tė na dergoni njė email pėr ta patur. Sapo tė keni vendosur perdoruesin dhe fjalėkalimin do tju shfaqen mjaft opsione tė ndryshme. Pas kėsaj, do tė mund tė klikoni tek Web/FTP stats apo Awstats. Nėse klikoni tek Awstats do tė mund tė shikoni tė gjitha statistikat pėr sitin tuaj. Pasi tė jeni futur kėtu do tju duhet tė mėsoni tė pėrdorni grafet dhe opsionet e ndryshme sepse duke mėsuar ti pėrdorni kėto ju do ta keni mė tė lehtė tė pėrcaktoni trafikun tuaj dhe klientet.


 

Home     |     Hosting     |     Domain Names     |     Kush jemi    |     Porosit     |     Support
Copyright © 2008, FixWebb.com All rights reserved.